wordpress hit counter

Çelik nasıl yapılır

6 Kasım 2013 Çarşamba 5:00 | Faydalı Bilgiler | Henüz Yorum Yapılmamış | Read 1395 Times
Ekleyen : admin
FaceBook ta paylaş

çelik nasıl elde edilir, çelik nasıl üretilir, çelik nasıl yapılır yapımı, çelik üretimi nasıl yapılır, çelik nasıl sertleştirilir

Dillere destan gücü sayesinde sanayinin bel kemiğini oluşturan çelik her açıdan güvenilirdir. Peki yeryüzünde en çok bulunan madeni güvenilir bir malzemeye nasıl dönüştürebiliriz? Çelik demir cevherinden yada hurda metallerden yapılır. Bu işlem sırasında hurda metaller geri dönüştürülür.

Çelik nasıl yapılır

Çelik nasıl yapılır

10 tonluk mıknatıs kullanarak ezilmiş arabalar, elektrikli aletler, teneke kutular ve diğer çelik hurdaları bir araya getirilir. Bu güçlü mıknatıs 5 ton metali kaldırabilme gücüne sahiptir. Bu hurdanın yaklaşık % 80’i çelik bloklara dönüştürülür. Ardından da kendine ağırlığı 32 ton gelen bir sepete konur.

Eritilecek olan metali taşıyan bu sepet yaklaşık 60 tona kadar yük taşıyabilir. Sıcaklık 1650 Santigrat dereceye ulaşır. Bu nerdeyse herşeyi sıvılaştırılabilecek bir sıcaklıktır. Edene, 3 Elektrot ve 4 doğal Gaz ocağı ile ısıtılır. Sepetin içindekiler Edenenin içine atılır. Metal parçaları eriyip haldeki çelikle buluşur ve havalandırma sistemi ortaya çıkan dumanı dışarı atar. Bu yoğun sıcaklıkta 60 tonluk metal yaklaşık 60 dakika erir. Bu erimiş karışım eritilen metaller sıvı hale dönüşünce yüzeye çıkan topaklardan oluşur. Bu safhada bir işçi eriyikten örnek alarak çeliğin kimyasal oluşumunu inceler. Sonra lans erimiş haldeki çeliğin içine oksijen üfleyerek çeliğin karbon içeriğini azaltır sonuçta çelik homojen hale gelerek süreci hızlandırılır.

Edenenin altına bir kepçe yerleştirilir. Erimiş haldeki çelik bu kepçeye alınır. Eriyik çelik bu kepçeye kolayca dökülür. İşlem böylece devam eder. Kepçe 55 ton ağırlığındadır ve 155 ton ağırlığındaki çeliği tutma kapasitesine sahiptir. 180 ton kaldırabilen vinç bu kargoyu yukarı kaldırır. Uygun çelik rengini elde edebilmek için karışıma bazı maddeler eklenir. Bu devrede elektrotlar Edene kepçesinden dışarı çıkarılır. Daha sonra bir işçi distiribötörün hortumunun ağzını açar. Böylece erimiş çelik kalıplara dökülür. Hemen soğuyan çelik sertleşmeye başlar.

Uzunluğu 4,5 – 16 metre arasında değişen çelik çubuklar yapılır. Daha sonra bu çubuklar doğalgaz kaynağı ile istenilen uzunluklarda kesilir. Kesilen çubukların üstüne mum boya ile çeliğin üstüne kod numaraları yazılır ve işaretlenir.

Artık bu çubukların düzleşme vakti gelmiştir. Düzleştirme işlemi başlamadan önce çubuklar Edenede 1095 Santigrat derecede 2 saat boyunca tekrar ısıtılırlar. Su jetleri çubukların çıktığı yeri soğutur. Çubuklar güçlü merdanelerin altında düzleştiricinin üzerinde preslenirler. Bu işlem sırasında çubuklar istenilen şekil ve ebatlara getirilir. Su ile soğutulan bu merdaneler bu çubukları ezer. 12 cm kalınlığındaki çubuklar 12 mm kadar inceltilir. Bazı çubuklar 15 cmden kalınlıktan 14 mm kadar incelir.

Üretimin sonunda çubuklar saatte 35 Km’ye varan hızla ilerler. İstenilen boyutlara geldiklerinde ise soğutulmaları gerekir. Soğutma yatağı çelik bucukların aynı şekilde soğumasını imkan sağlar.

 

Çelik nasıl yapılır Yazısı Hakkındaki Düşünceleriniz?